|
Vplyv na duševné zdravie Vplyv na telesné zdravie
Vplyv alkoholu na zdravie
Vplyv alkoholu na duševné zdravie
Dočasné i trvalé narušenie centrálnej nervovej sústavy (CNS) alkoholom sa nepriaznivo prejavuje v psychike človeka i v jeho správaní. Pri otrave CNS alkoholom dochádza ku vzniku alkoholických psychóz. Vznikajú na podklade chronickej otravy mozgu alkoholom. Faktory ich objavenia môžu byť horúčkovité ochorenia, úrazy hlavy, vynútená abstinencia, celkové oslabenie.
- Patologická opitosť – psychóza, ktorá sa nemusí prejaviť len ako následok dlhodobého pitia. Jej vzniku napomáha napríklad fyzické a duševné vyčerpanie, citové vzruchy, ale predpokladá sa, že je v spojení s akousi skrytou psychickou poruchou. Náhle dôjde k mrákotnému stavu, sprevádzanému halucináciami, úzkosťou, nepokojom, sklonom k nepremysleným činom. Konanie osoby je odcudzené jej charakteru, reč a pohyby nie sú ovplyvnené alkoholom. Jeho konanie je veľmi sebaisté, akoby konal automat. Tento stav začína i končí náhle, často končí spánkom a trvá niekoľko hodín. Po jeho skončení sa chorý nepamätá, alebo len sčasti pamätá na jeho priebeh. Keďže pri tejto opitosti ide o poruchy vedomia, vzťahuje sa na ne ustanovenie o nepríčetnosti a pri posudkoch trestných činov spáchaných v takejto opitosti, je to poľahčujúca okolnosť. Tento fakt je chránený pred zneužitím krivým svedectvom pomocou objektívnych metód, ktoré môžu dokázať náchylnosť k týmto stavom, alebo ju vylúčiť (pomocou EEG vyšetrenia).
- Delirium tremens – najčastejšia alkoholická psychóza, objavujúca sa u 80-90% alkoholikov. Začína obyčajne v noci, na večer, a náhle. Predchádza mu prípravné štádium s nekľudom, nespavosťou, strachom, hlavybôľom, dezorientáciou a epileptickým záchvatom trvajúce niekoľko dní. V jeho priebehu je vedomie zastreté, pacient dezorientovaný, zmätený, prestrašený, nekľudný, v pohybe, príznačné sú halucinácie a ilúzie s desivým obsahom. Ten vplýva na správanie chorého, čím reaguje na vidiny a pocity. Halucinácie sa rýchlo striedajú. Často robí neúčelné práce a vidí drobné zvieratká, pri tom si neuvedomuje, že to nie je skutočnosť. Po telesnej stránke je charakteristický tras tela, pokles tlaku, nespavosť. Toto môže viesť k celkovému vyčerpaniu až k smrti. Dnes sa úmrtnosť na delírium pohybuje okolo jedného percenta. Môže sa končiť spánkom, alebo postupným miznutím príznakov. Po ukončení má chorý len útržkovité spomienky na stav. Predpoklad je, že veľký vplyv na vznik delíria má poškodenie pečene. Opakovaním delíria sa zhoršuje prognóza, čo do chronicity i ohrozenia života.
- Korsakovova alkoholická psychóza – asi v jednej štvrtine prípadov nadväzuje na delírium. V popredí tejto choroby je porucha pamäti – novopamäti – staré spomienky sú, no schopnosť pamätať si nové, je nulová. Niekedy ide aj o dlhšie obdobie (do 10 rokov života). Porucha má za následok dezorientáciu. Medzery v pamäti sa dopĺňajú výmyslami (konfabulácie), no ani tieto nie sú zapamätateľné, takže sú znovu nahradzované. Svoju nemohúcnosť si chorý niekedy uvedomuje, niekedy je k sebe nekritický. Často je prítomný alkoholický zápal nervov (polyneuropatia). Ľahšie formy tejto choroby sa môžu po liečbe upraviť. Najčastejšie dochádza k zhoršeniu stavu až k alkoholickej demencii.
- Alkoholická halucinóza – je podobná delíriu, ale má dlhšie trvanie a miernejší priebeh, vedomie je neporušené a prevládajú sluchové halucinácie. Začína pozvolna, ohlasuje sa úzkosťami, bolesťami hlavy, nespavosťou, zhoršením nálady; a k jej prepuknutiu dochádza obyčajne večer, alebo v noci, objavia sa jasné a silné zvukové halucinácie, hlasy. Chorý má snahu logicky si ich vysvetliť, háda sa s nimi, vysvetľuje, bráni sa. Po skončení si všetko pamätá. Niekedy sa choroba objavuje len raz, inokedy sa vracia a prebieha chronicky, vtedy už človek trpí bludom. Na podklade týchto halucinácií sa vytvorí chorobné presvedčenie o čomsi.
- Alkoholická halucinatórna psychóza – chorý sa v noci prebudí v úzkostnej nálade, vidí veci nezodpovedajúce skutočnosti. Po prebudení ráno si to pamätá a uvedomuje si, že to nebola skutočnosť. Ak zanechá pitie, stav sa zlepší, ak nie, môže prerásť do delíria tremens.
- Alkoholická paranoia – je to ochorenie, kde sa nevyskytujú halucinácie, ani ilúzie, a vedomie je neporušené. Základným príznakom je blud, nevyvrátiteľné presvedčenie nezodpovedajúce skutočnosti, napríklad o prenasledovaní, alebo nevere partnera. Pod vplyvom tohto presvedčenia chorí konajú a sú nebezpeční sebe, aj okoliu. V každom slove, či čine partnera, vidí dôkazy jeho nevery, týra ho a vyžaduje jeho priznanie. Žiadny argument mu na vyvrátenie presvedčenia nestačí. Chorý si všetko pretočí tak, aby to súhlasilo s jeho presvedčením. Niekedy sa neovláda ani na verejnosti, napáda jemu podozrivé osoby. Predpokladá sa, že pri vzniku tejto choroby hrá rolu menejcennosť alkoholika v sexuálnej sfére, rodinné nezhody kvôli pitiu, ktoré alkoholikovi naznačujú, že je neadekvátnym partnerom. Chorý je presvedčený, že druhí ľudia mu chcú nejakým spôsobom ublížiť, a preto sú k nim nepriateľskí a nedôverčiví. Mimo oblasť týchto svojich nevyvrátiteľných právd si chorý zachováva správny pohľad na okolitý svet, úsudky a správanie. Ťažko teda túto chorobu rozoznať na prvý pohľad. Obvykle vzniká u tých alkoholikov, ktorí majú podozrievavosť aj v povahe. Pri abstinencii sa ochorenie môže upraviť, často však trvá veľmi dlho.
- Wernickeho alkoholická pseudoencefalopatia – ide o vzácne ochorenie, vznikajúce na podklade chronického pitia. Má tri prelínajúce sa príznaky : delírium tremens, ataxia (porucha hybnosti) a ochrnutie tretieho a štvrtého mozgového nervu. Toto ochorenie prebieha zdĺhavo, často dochádza k bezvedomiu, až smrti, než k jeho prekonaniu.
- Alkoholická epilepsia – jej čistá alkoholická forma sa vyskytuje u 10% ochorení. Väčšinou alkohol len provokuje záchvaty a zhoršuje toto ochorenie spôsobené inými príčinami. Preto platí pri epilepsii zákaz pitia alkoholu. Epilepsia môže byť aj abstinenčný príznak pri náhlom vysadení alkoholu, alebo pri ťažkom pití poškodením mozgu.
- Alkoholická demencia – zhlúpnutie. Ide už o trvalý, neodstrániteľný defekt, spôsobený rozsiahlym poškodením mozgu. Je vyústením dlhoročného pitia, koncom alkoholizmu. Predchádza mu postupná zmena osobnosti, prejavujúca sa v citovej oblasti, spoločenskom vystupovaní, záujmoch a rozumových schopnostiach, ako : poruchy pozornosti, pamäti, kritičnosti, úpadok intelektu. Demencia znamená predčasnú telesnú a duševnú starobu, dezorietnáciu a obmedzenie sa na uspokojenie základných biologických potrieb. Dochádza k celkovému ochudobneniu a sprimitívneniu duševného života.
Alkoholické psychózy sú vážne ochorenia, pri ktorých si človek neuvedomuje svoj stav a dosah svojho konania a tak môže byť nebezpečný. Preto sa musia liečiť na psychiatrii. Treba vystríhať pred tvrdením : „mne sa to nemôže stať, aj keď pijem”. Ak ten, kto podal športku, má šancu vyhrať jednu z jej hlavných cien, tak potom ten, kto vsadí na alkohol, má šancu vyhrať demenciu, alebo iné duševné, či telesné choroby.
  |
Vplyv alkoholu na telesné zdravie
Z definície alkoholizmu vyplýva, že jedným z následkov nadmerného pitia je poškodenie telesného zdravia. U väčšiny alkoholikov trvá dosť dlho, kým k tomu dôjde. Toto poškodenie sa obyčajne objavuje po dlhých rokoch nadmerného pitia a spadá do obrazu chronického pitia. Ešte predtým dochádza k narušeniu sociálnospoločenskej sféry a telesné ochorenia nechajú na seba dlho čakať. Keď alkoholik ani vtedy neprestáva piť, radikálne to skracuje jeho život. V mnohých prípadoch je zlý zdravotný stav dôvodom, prečo sa alkoholik rozhodne pre liečbu a zanecháva pitie. Väčšinou je už neskoro a nepomôže ani abstinencia. Vzhľadom na tieto poškodenia treba pripomenúť, že ľudia sú rôzne odolní voči alkoholu, u jedných sa môžu následky objaviť skôr, u iných neskôr. Ako teda pôsobí alkohol na rôzne časti tela?
- Tráviaci systém – dochádza k zmenám na žalúdočnej a črevnej sliznici a v zložení žalúdočných štiav. Sliznica je buď zbujnená, alebo vyhladená. Zmenou sliznice sa potrava nedostatočne spracúva, nevyťažia sa z nej všetky látky potrebné pre organizmus. Aj keď si alkoholik dopravuje do tela stravu bohatú, nevyťaží ju úplne. Porucha trávenia vedie neskôr k zmene chuti a jedálneho lístka, nechutenstvu, zápcham a hnačkám. Pijani a alkoholici často trpia na vredovú chorobu žalúdka. Alkohol nie je jedinou príčinou, no výrazne podporuje vznik a vývoj ochorenia.
- Pečeň – narušená výživa a priamy účinok metabolizovaného alkoholu sú dva faktory, ktoré sa podieľajú na poškodení pečene. Zväčšenie pečene je spôsobené ukladaním sa tuku v jej tkanive, bolestivosť chronickým zápalom (Steatóza – stukovatenie). Niekedy nastáva zväčšenie pečene ešte pred vznikom a rozvojom cirhózy. Pri cirhóze pečeňové bunky väzivovatejú, pečeň tvrdne, zmenšuje sa, na povrchu je hrbolatá. Zväčšenie pečene sa vyskytuje u alkoholikov vo väčšej miere, cirhóza menej. Nemožno hovoriť, že jedinou príčinou cirhózy je alkohol, no ten to však výrazne podporuje. Nech akékoľvek ochorenie pečene alkohol zhoršuje, spôsobuje jeho zdĺhavý priebeh, ohrozuje prognózu. Smrteľné cirhózy sú častejšie u mužov, než u žien.
- Srdcovocievny (kardiovaskulárny) systém – vplyv veľkého množstva prijímaných tekutín, narušenie činnosti ciev spôsobuje, že sa nachádzajú aj zmeny na srdci. V dôsledku jeho zvýšenej námahy dochádza k jeho zväčšeniu, ale nie v zmysle jeho prispôsobenia sa námahe. Pri tomto zväčšení srdca sa chorí skôr zadýchajú. Skleróza ciev sa u alkoholikov zisťuje častejšie. Pokiaľ ide o krvný tlak, nezisťujú sa žiadne zmeny. Pri jednorázovom požití stúpa, no neskôr klesá. Ľudia s nízkym tlakom pociťujú účinky alkoholu priaznivo. A patria teda k tým, ktorí by sa mali alkoholu vyhýbať, lebo mu môžu ľahšie prepadnúť.
- Dýchací systém – zápaly pľúc a priedušiek sú u alkoholikov dvakrát častejšie. Pitie je často spojené s fajčením a kombinácia alkoholu s nikotínom nepriaznivo pôsobí na pľúcne tkanivo.
- Zhubné nádory – výskyt rakoviny v nosohltane a dutine ústnej je 2,5-krát väčší u alkoholikov, než u abstinentov. U fajčiacich alkoholikov je toto riziko až 24-krát väčšie. Podobná situácia je aj pri rakovine pažeráka, žalúdka a čriev. Bola objavená aj úzka súvislosť medzi pitím piva a rakovinou konečníka. Bol zistený stúpajúci výskyt primárnej rakoviny pečene, cirhózy pečene a pankreasu.
- Nervový systém – k hlavným príznakom jeho poškodenia patria tremor, potenie, nespavosť, zvýšená dráždivosť, slabosť, malátnosť, bolesti hlavy a závrate. Ďalšie vážne poruchy nervovej sústavy sa prejavujú pomočovaním, neudržaním stolice, oslabením pamäte. Základom tohto je organické poškodenie centrálnej nervovej sústavy. Na periférnom nervovom systéme často dochádza k zápalom, ktoré sa prejavujú mravenčením, kŕčmi, bolesťami, alebo stratou citlivosti. Často dochádza k polyneuropatii (alkoholický zápal nervov).
- Obličky – tento orgán je v porovnaní s centrálnou nervovou sústavou najmenej postihnutý. Častokrát sú bolesti v oblasti drieku spôsobené prechladnutím, alebo úrazom pri neustálom požívaní alkoholu.
- Zrak – pri pití etylalkoholu sa zrakové poškodenia nezistí, ale pri pití metylalkoholu je porušenie zraku časté a často končí slepotou.
- Sexuálne funkcie – alkohol zaťažuje látkovú výmenu a mení funkciu orgánov. Pravidelným prísunom alkoholu dochádza k poruchám schopnosti sexuálne konať. Pečeň, kde prebieha premena rôznych látok, teda aj hormónov, nemôže tieto funkcie dobre plniť, dochádza k poškodeniu zárodočných a pohlavných buniek. Alkoholici majú zníženú hladinu pohlavného hormónu. Ich plodnosť býva znížená. Je veľmi málo iných prostriedkov, ktoré by človeka dokázali dostať tak nízko, pod úroveň, akou je spojenie alkoholu a sexuálneho života. Možno pozorovať pokles kultúrneho človeka, až na úroveň nízkeho, nebezpečného a zlého tvora. A tu je aj spojenie alkoholu s pohlavnými chorobami.
- Nepriame poškodenia zdravia alkoholom – dosiaľ bola reč o priamych poškodeniach telesného zdravia, spôsobených alkoholom. Sú však aj poškodenia nepriame. Alkohol poškodzuje telesné zdravie nepriamo, napríklad tým, že znižuje odolnosť voči infekčným chorobám. Alkoholici častejšie podľahnú chrípke, ktorá má u nich aj ťažší priebeh. Podobne aj TBC prebieha u alkoholikov s väčšími komplikáciami a zdĺhavejšie. I na vonkajšom výzore alkoholika vidieť jeho ťažký životný údel a skoré známky starnutia. V konečnom období jeho života prevláda schátralosť, vychudnutosť a telesná slabosť.
Alkoholizmus zriedka zapríčiní smrť, nezomiera sa na alkoholizmus ako chorobu, a však ten vedie k chorobám a poškodeniam, spôsobujúcim predčasnú invaliditu a skracujúcim ľudský život. Telesné škody sa neprejavia ihneď, ale postupujú pomaly. To znamená, že človek nemusí pociťovať žiadne zdravotné ťažkosti. Tým ľahšie potom dôjde k takému poškodeniu zdravia, ktoré môže byť aj smrteľné.
Alkoholizmus ako choroba má množstvo varovných príznakov, ktoré sa objavujú v okolí a v spoločnosti. Už v tomto období treba zasiahnuť a liečiť. Len vtedy možno predísť telesnému poškodeniu organizmu alkoholom.
  |
|